Niebezpieczeństwo sportu

Podobno dużych chłopców kręci tylko niebezpieczny sport, którego uprawianie wiąże się ze sporym ryzykiem. Czy tak jednak jest naprawdę? Czy faktycznie jedynie boks, karate, zapasy, wyścigi czy Formuła 1 są tymi dyscyplinami, które kręcą mężczyzn?

Pomijając już aspekty zdrowotne, jakie towarzysza bokserom i zapaśnikom, można skupić się na sportach motorowych, które faktycznie należą do czołówki, poza piłką nożną i siatkówką, najchętniej i najczęściej oglądanych przez facetów dyscyplin sportowych. Oczywiście nie może być mowy o ich uprawianiu, bo na to jednak zdecydowana większość panów nie ma ani środków ani umiejętności.

Nie można bowiem wyścigiem nazwać nielegalnych i niebezpiecznych zawodów, odbywających się co jakiś czas na ulicach miast. Co nie powinno dziwić, sport tego rodzaju, a więc motoryzacyjny niezbyt kręci kobiety – a raczej kręci, ale nie w takim stopniu jak inne jego dziedziny. Panie zdecydowanie wolą uprawiać biegi czy pływanie, zaś wyścigi samochodowe i rajdy oraz żużel zostawiają zdecydowanie facetom, bo w tej kwestii mogą się oni o wiele bardziej wykazać. Dodatkowo badania pokazują, że to właśnie panowie mają większe predyspozycje do ścigania się samochodami, bolidami czy motorami. W ich organizmie wytwarza się bowiem o wiele więcej adrenaliny, posiadają też lepszy zmysł przestrzenny.

Warto też zauważyć, że to właśnie sporty motorowe, zwłaszcza zaś F1 są obecnie najbardziej opłacalnymi sportami na świecie, dającymi największe zarobki w branży, sięgające nawet milionów dolarów. Sporty uznawane za niebezpieczne wyglądają niebezpiecznie najbardziej dla tych, którzy mają z nimi najmniej wspólnego. Oczywiście ryzyko w tej kategorii jest stosunkowo wyższe niż na przykład w szachach, ale wszyscy przez swoją precyzyjną pracę starają się je zmniejszyć do minimum. Każda z osób współpracujących i pomagających zawodnikowi jest specjalnie przygotowana i wykonuje swoje obowiązki w pełnym skoncentrowaniu i z niebywałą precyzją. Żaden ze sportowców nie jest samobójcą. Zrobi wszystko, aby w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo i aby zniwelować ryzyko. Odpowiednie przygotowanie, długie treningi i stu procentowa koncentracja sprawiają iż uznawane na pierwszy rzut oka za niebezpieczne sporty stają się w rzeczywistości nieco łagodniejsze.