Bieganie musi być bepieczne

W dzisiejszych czasach śmiało można mówić o swoisty boomie na bieganie. Ludzie organizują coraz więcej imprez, takich jak maratony uliczne. W sklepach sportowych cały czas powiększany jest asortyment sportowy. Niemalże wszędzie można zakupić buty do biegania, koszkę czy pulsomierz. Jednakże większość początkujących biegaczy, taki sprzęt uznaje za zupełnie nieprzydatny, i swoją biegową przygodę rozpoczyna w zwykłych trampkach. Dodatkowo większość od razu rozpoczyna od zbyt trudnych treningów, wykraczających poza ich możliwości.
Takie postępowanie to najprostsza droga do problemów ze stawami i sercem. Aby bieganie było zdrowe trzeba spełnić kilka czynników.

Po pierwsze odpowiednie obuwie. Źle dobrane i nieprzystosowane buty powodują przeciążenia stawów, nie potrafią zamortyzować siły, z jaką noga uderza o podłożę, szczególnie gdy ktoś biega po asfalcie lub betonie.

W perspektywie roku takie lekkomyślne podejście może doprowadzić do poważnych problemów ze stawami oraz kręgosłupem. Toteż niezwykle ważne jest, aby zainwestować 200 złotych w półprofesjonalne buty, gdyż wyżej wypisane problemy nie są chwytem marketingowy, lecz potwierdzonymi naukowo badaniami.
Kolejnym ważny aspektem, o którym powinniśmy pamiętać zaczynając naszą historię z bieganiem jest zbadanie i odpowiednie przygotowanie naszego serca do dużego wysiłku. Najlepiej udać się do zwykłego kardiologa, który przeprowadzi podstawowe badania, wskutek czego dowiemy się czy nasze serce nadaję się do bieganie i dzięki temu będziemy czerpać z niego jedynie zdrowotne korzyści. Następnie po przejściu takich badań i uzyskaniu pozytywnego wyniku powinniśmy rozpocząć przygotowania. Powinny się one opierać na tzw. marszobiegach. Polegają one na bieganiu(w średnim tempie) przeplatanym z marszem. Taki trening powinien składać się z 8 lub 9 sekcji 3 minutowego biegu i 1 minutowej przerwie, podczas której maszerujemy, co pozwala nam ochłonąć. Okres przygotowań powinien trwać około 1 miesiąca.
Podsumowując, mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi wielu nowych biegaczy rozpocznie udanie i w odpowiedni sposób swoją historię z tym sportem. Dodam, jeszcze, że wszystkie wyżej podane informację są jedynie wstępną informacją dla osób zainteresowanych joggingiem i zachęcam do zasięgnięcia porad specjalistów oraz lekarzy, które z pewnością będą pomocne.