Rower na rajd

Cieszy że w Polsce jest dużo klubów rowerowych, tym niemniej nie zawsze są to kluby stricte wyczynowe, wszak rowery nie służą tylko i wyłącznie wyczynowym wyścigom kolarskim, czy też maratonom rowerów górskich. Rowery to w pierwszej kolejności rekreacja. Choć paradoksalnie z drugiej strony rzecz biorąc, na przykład rower górski wynaleziono w Amerykańskiej Kalifornii po to by jak najszybciej i najefektowniej móc zjeżdżać z góry. Nie każdy jednak chce, a nawet nie każdy powinien wyczynowo uprawiać jazdę na rowerze. Niestety bowiem bywa to sport wysoce kontuzyjny.

Polskie kluby rowerowe to głównie kluby krajoznawczo – turystyczne, gdzie po prostu dla relaksu ludzie się spotykają by ruszyć w jedno, lub kilkudniową wyprawę dla zdrowia, relaksu. A jest co zwiedzać i oglądać w naszym kraju, choć jeszcze jesteśmy w tyle za zachodem względem ilości tras stricte rowerowych, niemniej rok rocznie statystyki w tej mierze się poprawiają, za sprawą głównie inwestycji z funduszy Unijnych.

Jazda rowerem, a dokładniej rajdy na długich dystansach stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się to poniekąd za sprawą promowania regularnego uprawiania sportu, poprawy zdrowia i ogólnie coraz bardziej zdrowego trybu życia. Wycieczki o których mowa to również możliwość zwiedzania. Wiele z takich wypraw, właśnie na tym się skupia, zamieniając podróż autokarem na dwa kółka. Różnica jest w poniesionym wysiłku. Nie każdy może sobie pozwolić na wycieczkę w takiej formie. Przede wszystkim najważniejsze jest zdrowie. Ogólna sprawność i brak jakichkolwiek przeciwwskazań ze strony lekarza to absolutne minimum. Dodatkowo warto na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem zacząć robić codziennie kilkukilometrowe przejażdżki, pobiegać czy skorzystać z siłowni, zgłasza jeżeli ze sportem mamy niewiele wspólnego. Druga, ale podobnie ważna kwestia to rower. Zakładając przejechanie kilkuset kilometrów w przeciągu kilku dni, musimy dysponować odpowiedniej klasy sprzętem. Rower powinien być jak najlżejszy, wykonany z mocnych materiałów i dobrany pod naszym indywidualnym kątem. Wszystko to aby zapewnić nam frajdę z jazdy, aktywny wypoczynek i bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie.